Stracił rękę w wyniku choroby. Stworzył prototyp "inteligentnej" protezy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stracił rękę w wyniku choroby. Stworzył prototyp "inteligentnej" protezy
Andrzej Wołczowski i prototyp bionicznej protezy ręki Foto: PAP / Maciej Kulczyński

Sztuczna inteligencja wykorzystana w projekcie naukowców z Politechniki Wrocławskiej. Inteligentna proteza dłoni jeszcze w tym roku będzie testowana przez pacjentów. 

Na Politechnice Wrocławskiej powstaje bioniczna proteza ręki, która może wykonywać różne ruchy chwytne oraz manipulacyjne. Jest sterowana przy pomocy biosygnałów, a przeznaczona dla osób z jednostronną lub dwustronną amputacją na poziomie przedramienia.


Posłuchaj

3:18
Prototyp "inteligentnej", bionicznej protezy ręki (Trójka/Piknik Naukowy)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Proteza inna niż wszystkie

Dr Andrzej Wołczowski z Politechniki Wrocławskiej, kierownik projektu, zajmuje się biosterowaniem maszyn już od ponad 20 lat. Prywatne doświadczenia sprawiły, że teraz postanowił skonkretyzować swoje projekty. 

- W roku 2020 poddałem się amputacji przedramienia - mówi dr Wołczowski. - Miałem do wyboru albo się smucić i pogrążać w depresji, albo zbudować sobie taką protezę bioniczną. Przy okazji umożliwić też wszystkim osobom mającym takie problemy korzystanie z takiej protezy.   

Zobacz także: 


500 gramów do szczęścia 

Sztuczna dłoń waży około pół kilograma. Ma 9 aktywnych punktów swobody i jest sterowana biosygnałami pobieranymi nieinwazyjnie, bezpośrednio z kikuta amputowanej kończyny. Pozwala to na bardziej naturalne sterowanie niż w istniejących na rynku protezach.   



- Człowiek, zamiast sterować protezą mięśniami zdrowej ręki, steruje resztką mięśni kikuta - wyjaśnia Andrzej Wołczowski. Jest to naturalny sposób działania, który przekłada się na odpowiednie ruchy protezy. Proteza jest przedłużeniem kikuta. Po amputacji pozostają odczucia fantomowe. Sterowanie tą protezą wkomponuje się w te odczucia - dodaje. 

Elementy mechaniczne protezy zostały wykonane w technologii druku proszkowego 3D. Intencje ruchowe pacjenta rozpoznają algorytmy sztucznej inteligencji. Testy z pacjentami mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. 

***

Tytuł audycji: Piknik Naukowy
Prowadzi: Monika Suszek
Data emisji: 14.10.2024
Godzina emisji: 10.30

dm/wmkor

Polecane